Brána a plot k rodinnému domu

Brána a plot dotvárajú celkový priestor a dojem vášho domu. Hlavným kritériom pri výbere brány a plotu by určite mal byť dizajn samotného domu, čiže farba fasády, použité materiály, dekoratívne prvky, aby všetko spolu ladilo a vytváralo jednotný celok lahodiaci oku.

Oplotenie predstavuje prvý vstupný bod do vášho domu, ktorý nielen uzatvára a chráni celý priestor, ale zároveň i reprezentuje. Výber vhodného oplotenia je teda rovnako dôležitý ako celková architektúra domu. Plot prispieva k estetickej hodnote domu a je teda na mieste, aby bol architektonicky a materiálovo prepojený so stavbou. Na trhu je bohatá ponuka a možnosti, ktorá sa hýbe v rôznych cenách, kvalite a prevedení. Je len na majiteľovi domu, pre čo sa rozhodne. 

Vyváženosť oplotenia 

Plot by mal byť vyvážený, čo sa týka materiálov i tvarov a tiež by malo pri ňom platiť staré známe “menej je niekedy viac¨. Stáva sa, že dobre odvedená práca a kreativita architekta zostane skrytá za nepriestreľnými múrmi, v snahe urkyť všetko pred pohľadmi okoloidúcich a susedov. Samozrejme, každý túži po súkromí, obzvlášť vo svojom dome, esteticky však veľmi dobre pôsobí ak sa vysoký múr kontrastne zníži v prednej, vstupnej strany do domu, čo pôsobí uvoľňujúco a určite oveľa príťažlivejšie. Oplotenie môže byť z kameňa, kovu, plastu, dreva, murované alebo drôtené a dokonca u nás čoraz menej používané živé ploty. 

Murované oplotenie 

Medzi najčastejšie typy oplotenia patria murované ploty s plotovými výplňami, ktorých súčasťou je vstupná brána. Murovaný plot tvorí podmurovka, murované stĺpiky, medzi ktoré sa vkladajú plotové polia. Podmurovka býva najčastejšie z tvaroviek alebo kameňa. Ako plotovú výplň možno použiť plech, drevo alebo kov, pri ktorom treba počitať s vyššou cennou a tiež technickou náročnosťou. 

Vonkajšia brána

Vonkajšia brána vám umožňuje pohodlný vjazd na váš pozemok. Najčastejšie typy vonkajších brán sú krídlové brány a posuvné brány. Krídlové brány sa skladajú z jedného alebo dvoch veľkých krídel, ktoré sa otvárajú dovnútra, smerom na pozemok. Ovládané sú buď na elektrický pohon alebo ručne. Upevnia sa pomocou otočných pántov, ktoré sa prichytia na stĺpik. Posuvné brány sú veľmi obľúbeným typom vonkajších brán. Pri otváraní sa posúvajú do boku a zasúvajú za plot, čím šetria priestor v porovnaní s krídlovými bránami. Posuvná brána môže byť v prevedení ako samonosná posuvná brána alebo koľajová posuvná brána

Samonosná posuvná brána je pri otváraní vedená nad zemenou po vodiacom profile, ktorý je uchopený na nosných ložiskových vozíkoch.  Výhodou je, že po zasunutí je brána celá schovaná za plotom, na príjazdovej ceste nezostáva vodiaci profil a nie je náročná na údržbu. Požaduje však dostatočný priestor na zasunutie brány, zhruba 1,5 násobok celkovej svojej dĺžky.

Koľajová posuvná brána sa otvára na základe oceľového kolieska s ložiskom, ktoré jadzí po koľajnici. Výhodou je, že má menšie nároky na priestor ako samonosná brána, nevýhodou je, že koľajnica si vyžaduje údržbu a to najmä v zime.

Brány fungujú na elektrický pohon a sú ovládané komfortným stlačením tlačidla na ovládaní. Vybavené sú bezpečnostnými prvkami ako je fotobunka, pomocou ktorej sa brána zastaví v prípade, že sa v prejazde nachádza prekážka.