Ako vybrať garážovú bránu

Na trhu je hneď niekoľko možností a medzi najčastejšie brány patria sekcionálne, krídlové a rolovacie. Prinášame vám zopár tipov ako vybráť tú správnu bránu pre vašu garáž, aby vám spoľahlivo slúžila dlhé roky. 

Parametre garážových brán

Predtým, ako začnete riešiť farbu a dekór garážovej brány, majte na pamäti, že čísla jednoducho nepustia a aj keď sa vám páči susedova brána, možno pre vás vôbec nebude vhodným riešením. Na začiatku je potrebné zmerať stavebný otvor, do ktorého chcete garážovú bránu umiestniť. Zmerajte šírku prejazdu, po bokoch by malo zostať aspoň 100 mm ostenie. Zmerajte výšku prejazdu a výšku nad prejazdom, ktorá by mala byť minimálne 100 mm.  Nad prejazdom a tiež na strope by sa nemali nachádzať prekážky ako napr. potrubie. 

Typy garážových brán 

Sekčná garážová brána, nazývaná aj sekcionálna, patrí medzi najčastejšie a najobľúbenejšie typy brán. Skladá sa z vodorovných panelov, sekcií, ktoré sa pri otváraní brány posúvajú po vodiacich koľajnicách smerom nahor, v najvyšom bode sa lomia a horizontálne sa zasúvajú pod strop garáže. Pohyb brány môže byť ovládaný ručne alebo ako to väčšinou býva, pomocou elektromotora. Konštrukcia je založená na pružinovom systéme a jednotlivé sekcie brány sú oddelené polyuretánovou penou. Výhodou sekcionálnej brány je, že sa dá prakticky namontovať na akýkoľvek otvor, pričom sa montuje za stavebný otvor a ďalšou výhodou je, že šetrí priestor pre garážou ako i vo vnútri garáže. 

Rolovacia garážová brána je veľmi praktická najmä z dôvodu, že je priestorovo nenáročná a možno ju namontovať prakticky kamkoľvek i pri rekonštrukcii. Ak má garáž nízky prejazd alebo je potrebné zachovať stropný priestor prázdny, je rolovacia brána ideálnym riešením. Brána sa skladá z hliníkových lamiel, ktoré sa pri otváraní zrolujú do hliníkového boxu. Bránu možno namontovať pred otvor, za otvor alebo priamo do otvoru garáže. Nevýhodu býva vyššia cena a nižšie tepelnoizolačné vlastnosti v porovnaní so sekčnou garážovou bránou. 

Krídlová garážová brána je ideálnym riešením pri obmedzenom priestore vo vnútri garáže, keďže krídla brány sa otvárajú smerom von. Krídlová brána sa skladá z hliníkových profilov, ktoré majú obojstranné tesnenie a ich výplň tvoria polyuretánové panely. Bránu je možné otvárať ručne alebo pomocou elektropohonu. 

Tepelnoizolačné vlastnosti

Dôležitou požiadavkou na garážovú bránu sú jej tepelnoizolačné vlastnosti. Moderné garážové brány majú perfektnú tepelnú izoláciu, vďaka ktorej nevznikajú tepelné straty. Jadro panelov je tvorené polyuretánovou penou o hrúbke približne 40 mm. 

Ovládanie garážovej brány 

Najkomfortnejšou variantou je elektrický pohon, čiže ovládanie garážovej brány pomocou diaľkového ovládania. Často ide o celkové systémové riešenie, ktoré je prepojené s ovládaním vonkajšej plotovej brány alebo napr. osvetlenia. Všetky prvky ovládania je z praktického hľadiska vhodné spojiť v rámci jedného ovládača. Dôležitou súčasťou pohonu bránu sú i bezpečnostné prvky ako napríklad automatické zastavenie brány pri prekážke. Myslite vždy aj na zadné dvierka a dopredu si zistite u svojho dodávateľa brány, či má brána núdzové otváranie a zatváranie napr. v prípade výpadku elektrického prúdu. 

Dekóry a farby garážových brán

V tomto smere je ponuka na trhu naozaj široká a je len na predstavivosti a kreativite zákazníka, akú kombináciu zvolí. Čo sa týka farieb, populárna je najmä biela, perleťová a  farby dreva ako orech, svetlý a tmavý dub, wenge. Pre domy v modernom minimalistickom dizajne sa perfektne hodí obľúbená antracitová farba. Garážové brány možno kombinovať v rôznych dizajnoch ako kazetový, hladký, lamelový, pruhy, pásy, kazety, mikrodrážka a iné. Garážovú bránu možno doplniť dekoratívnymi presvetlovacími prvkami, ktoré vpustia do garáže viac svetla. 

Dobre odvedená práca

Garážová brána je nemalou investíciou a očakáva sa, že bude slúžiť dlhé roky a to bez problémov. Aby tomu tak bolo, vyberte si dodávateľa brány, ktorý je overený a odborník vo svojej profesii. Keďže brány sa montujú individuálne, na mieru podľa potrieb zákazníka a veľkosti stavebného otvoru, už na začiatku by vám dodávateľ mal vedieť odborne poradiť, aké možnosti pre vás prichádzajú do úvahy, ktoré riešenie brány by bolo najvhodnejšie a poskytnúť vám záruku a zabezpečiť pozáručné služby. Samozrejmosťou je, že by mal používať vysoko kvalitný materiál a spolupracovať s osvedčenými dodávateľmi komponentov.